shift

شبکه‌های تحویل محتوا یا Content Delivery Network

شبکه‌های تحویل محتوا یا Content Delivery Network

عاطفه
دسته: تکنولوژی  تگ ها: CDN چیست , شبکه تحویل محتوا چیست , تاثیرCDN بر سئو , Content Delivery Network چیست , Content delivery networks: An overview

 

یک شبکه تحویل محتوا (CDN) محل نگه‌داری فایل‌های شما در مکان‌های مختلف است؛ بنابراین هنگامی‌که شخصی سایت شمارا بازدید می‌کند یک کپی از آن را از نزدیک‌ترین مکان دریافت کرده و سریع‌تر به سایت شما دسترسی پیدا می‌کند.
اگر شما تصمیم دارید از CDN استفاده کنید، این مقاله مراحل موردنیاز را به شما نشان می‌دهد و اصطلاحات مورداستفاده (که گیج‌کننده هستند) را تعریف می‌کند. مهم نیست که چه کمپانی محتوای شمارا تحویل می‌دهد، بنابراین می‌توانید تصمیم آگاهانه بگیرید.


CDN چیست؟

Content Delivery Network) CDN) شبکه‌ای از سرورهاست که در کشورهای متفاوت در سراسر جهان هستند که فایل‌هایی که بازدیدکننده از آن‌ها استفاده می‌کند و می‌بیند را نگه‌داری می‌کند.
نیاز است که CDN وجود داشته باشد. چراکه برای کاربر یک وب‌سایتی که‌ هاست آن هزاران مایل از او دور است با تأخیر قابل‌توجهی بارگذاری می‌شود. همچنین زمانی که یک کاربر در حال دیدن یک صفحه وب است، ممکن است مسائل مسیریابی اتفاق بیافتد. اگر یک نفر در نیویورک در حال استفاده از صفحه وبی است که‌ هاست آن در لس‌آنجلس است به دلیل موضوع مسیریابی و مسافت دور، فایل‌ها با سرعت کندتری آن صفحه‌ نمایش داده می‌شود.
با قرار دادن فایل‌ها روی چندین سرور در میان مناطق جغرافیایی، شما می‌توانید مطمئن باشید که برای کاربر فایلی را که در نزدیکی آن است بارگذاری می‌شود و تمام راه را در میان کشورها و اقیانوس‌ها عبور نمی‌کند.


 آیا سایت شما به یک CDN نیاز دارد؟

شبکه تحویل محتواها یک بخش از استراتژی کلی وب است اما اولین قدم درزمانی که قصد بهبود سایت خود رادارید نیست. مهم است که قبل از صرف هزینه و پیچیدگی یک شبکه تحویل محتوا، شما مطمئن شوید که در حال انجام چه‌کاری هستید و چه‌کارهایی قبل از آن باید انجام دهید.
صادقانه بگوییم یک مجموعه‌ای از الویت ها برای بیشتر وب‌سایت‌ها وجود دارد:

 • سایت خود را برای کاربرانتان جذاب کنید
 • سرعت صفحات سایت خود را بهبود ببخشید
 • سایت خود را موبایل پسند کنید
 • اگر استفاده از CDN می‌تواند به شما کمک بیشتری بکند در مورد آن تصمیم بگیرید

برخی از انواع سایت‌ها اغلب از CDN سود می‌برند:

 • سایت‌هایی که فایل‌های ویدئویی بزرگ دارند
 • سایت‌هایی که فایل‌های رسانه‌ای بزرگ شبیه به‌عکس دارند
 • سایت‌هایی که در کشورهای مختلف ترافیک سنگین دارند

 

بسیاری از سایت‌ها به CDN نیاز ندارند:

 • سایت‌های تجاری محلی (رستوران، سالن زیبایی)
 • سایت‌هایی که ترافیک اصلی خود را فقط در یک منطقه جغرافیایی دارند

 

چرا CDN محبوب می‌شود؟

دلیل اصلی که بسیاری از تجارت‌ها و وب مستران اکنون از CDN استفاده می‌کنند این است که گوگل سرعت صفحات را به‌عنوان یکی از عوامل رتبه‌بندی قرار داده است. شبکه‌های تحویل محتوا یک تجربه سریع‌تر را به کاربران ارائه می‌دهند و به این معنی است که کاربران بیشتر خرید می‌کنند و بر روی تبلیغات بیشتر کلیک می‌کنند. CDN ها به یک بخش از ابزارهای وب مستران تبدیل‌شده‌اند. اکنون اگر شما از CDN استفاده نمی‌کنید در آینده حتماً شما نیز CDN دارید.


قیمت آن‌ها چه مقدار است؟

تقریباً شبیه به همه صفحات ارائه‌شده برای وب‌سایت‌ها در همه سطوح هزینه رایگان تا هزاران دلار وجود دارد.


کمپانی‌های ارائه‌دهنده شبکه تحویل محتوا

بسیاری از شرکت‌های معتبر و شناخته‌شده CDN عبارت‌اند از:

استفاده از هر شبکه تحویل محتوا گام‌هایی را دارد که ممکن است خسته‌کننده باشد و این‌طور نیست که فقط 5 دقیقه زمان بگیرد. من چند ساعت را به‌طور خاص اختصاص به راه‌اندازی آن دادم. زمانی را برای گذراندن و یادگرفتن اصطلاحات، چک کردن همه‌چیز و اطمینان از اینکه محتوای ما به‌درستی ست شده است.


آیا زمانی که مشتریان من تنها در یک کشور هستند من به CND نیاز دارم؟

سریع‌ترین جواب بله است اگر شما در یک کشور بزرگ، شبیه به ایالات‌متحده هستید. جواب دیگر این است که اگر کشور شما خیلی کوچک است و شما مطمئن هستید که فقط نیاز به ارتباط با مردم در کشورتان دارید پس به CDN نیاز ندارید. آمریکا یک مثال خوب، از یک کشور بزرگ است که CDN ها سرعت صفحات آن را بهبود می‌دهند و لیختن‌اشتاین (یک کشور با 70 مایل مربع) یک مثال از یک کشور کوچک است.


چگونه یک CDN را تنظیم کنیم؟

مراحل اصلی در تنظیم CDN موارد زیر هستند:

 • ثبت‌نام برای یک سرویس
 • دانستن اینکه از چه فایلی استفاده می‌کنید.
 • فایل‌های خود را روی سرور CDN بگذارید.
 • در مورد نام آدرس (CNAME) تصمیم بگیرید.
 • مطمئن باشید که صفحات وب شما از فایل‌هایی که شما روی CDN فرستادید استفاده می‌کنند
 • آزمودن

 

دانستن اینکه از چه فایلی استفاده می‌کنید

 دربسیاری از موارد شما به خاطر بکار رفتن CSS، JAVA SCRIPT و تصاویر از CDN استفاده می‌کنید. این‌ها منابع وب‌سایت نامیده می‌شوند. بار گزاری این فایل‌ها بسیاری از مشکلات را برای کاربرانی که از مسافت‌های دور سایت شمارا بازدید می‌کنند به وجود می‌آورند. قرار دادن این دارایی‌ها بر روی سرور نزدیک به کاربرانتان دلیل داشتن یک CDN است. CDN ها نحوه ارائه‌های متفاوتی دارند اما در بیشتر موارد HTML از هاست سایت ارائه داده می‌شود و دارایی‌ها از CDN.


فایل‌های خود را روی سرور CDN بگذارید

این مراحل همیشه برای هر CDN ساده نیستند. شما نیاز دارید که فایل‌هایی که می‌خواهید بکار ببرید را روی CDN بگذارید. در بعضی از مکان‌ها تنظیمات به‌طور خودکار انجام می‌شود و بعضی دیگر نه. اگر از CMS ورد پرس یا CMS های دیگر استفاده می‌کنید بسیاری از تنظیمات برای آن‌ها به‌صورت خودکار است.
فرض‌های قبلی برای تمام CDN ها صدق می‌کند. مرحله اول این است که تمام فایل‌ها را بر روی CDN بگذارید سپس CDN خود تمام فایل‌ها را در مکان‌های مختلف کپی می‌کند.


در مورد تعیین نام آدرس خود تصمیم بگیرید

هنگامی‌که فایل‌های خود را روی سرور CDN می‌گذارید آن‌ها یک URL متفاوت از قبل را می‌گیرند. برای مثال یک فایل CSS را در نظر بگیرید. CSS قدیمی شما به‌طور مثال آدرس زیر را دارد.

example.com/css/main.css 

اکنون شما که از CDN استفاده می‌کنید. آدرس CSS شما به این آدرس تغییر می‌کند.

dfg233445577449dhhty74/main.css

آدرس زشت به نظر می‌رسد؛ اما جای نگرانی نیست. شما ممکن است که این آدرس را برای کد نویسی های سایت خود استفاده کنید؛ اما انجام این کار مطمئناً خیلی خوب نیست. در عوض ما می‌توانیم یک نام را برای خودمان انتخاب کنیم. رایج‌ترین نام CDN.example.com است و سپس با استفاده از CNAME مطمئن می‌شوید که این نام به نظر کاربران ما درست و خوب است. اینکه CSS ما از این آدرس بیاید یک گام ساده است و در کل خیلی بهتر است.
مطمئن شوید که صفحات شما از فایل‌های درست استفاده می‌کنند.
این مرحله خیلی راحت است. اگر از CMS های ورد پرس و یا CMS های رایج دیگر استفاده کنید. یک مثال خوب برای ورد پرس می‌تواند استفاده از W3TOTAL باشد. هر بلاگ باید از سیستم Caching استفاده کند وگرنه بلاگ شما به‌طور احتمالی کند است. استفاده از سیستم ذخیره‌سازی مناسب یک گام مهم در بهبود سرعت صفحات و ارائه منافع عظیم به کاربران است و کمک می‌کند تا به‌طور خودکار از فایل‌های CDN استفاده کنید.

 

آزمودن

بیشتر CDN ها یک صفحه یا یک داشبورد دارند که شما می‌توانید فایل‌هایی را که استفاده کرده‌اید را ببینید. راه‌های دیگر آزمودن استفاده از Webpagetest.org است و همچنین تست سایت از مکان‌های مختلف است.


پس SEO چه؟

وقتی شما تغییر نام فایل‌ها را می‌شنوید ممکن است بترسید و نگران سئو سایتتان شوید؛ اما حقیقت این است که CDN های معتبر راه‌حل‌های خوبی را برای هرگونه مشکلات رایج SEO دارند.


به نظر پیچیده می‌آید؟

من اعتراف می‌کنم که شنیده‌ام که انجام تنظیمات CDN پیچیده است؛ اما خیلی شبیه به اولین باری است که با یک‌هاست کار می‌کردید. احتمالاً انجام آن برای اولین بار کمی گیج‌کننده بود. چراکه برای شما موضوعی جدید بود؛ اما اکنون شما می‌دانید که چطور به هاست ورود کنید و نام فایل‌هایتان را بدون هیچ مشکلی تغییر دهید. یادگرفتن تنظیمات راه‌اندازی CDN شبیه به یک‌هاست جدید است اما یک خبر خوب آن است که یک‌بار شما تنظیمات را انجام می‌دهید و چیز دیگری وجود ندارد.

 

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو