shift

چه کسی در اینترنت ما را زیر نظر دارد

چه کسی در اینترنت ما را زیر نظر دارد

عاطفه
دسته: تکنولوژی  تگ ها: چه کسی در اینترنت ما را زیر نظر دارد , ردیابی در اینترنت , چگونه در اینترنت ردیابی می شویم

 

دنیای تکنولوژی پر از ناشناخته‌هایی است که هرکدام از ما نهایتاً توانسته‌ایم بخش کوچکی از آن را درک یا تجربه کنیم،هرروز با عبارات و پدیده‌های جدیدی روبرو می‌شویم که ناخودآگاه ذهن جستجوگرمان را به کاوش وامی‌دارند.


چه کسی در اینترنت ما را زیر نظر دارد؟

شاید این سؤالی باشد که احتمالاً تا الآن زیاد از خودتان پرسیدید.
ردی که از خودمان روی اینترنت باقی می‌گذاریم بسیاری از عادت‌ها و علایق ما را برملا می‌کند. هرروز که می‌گذرد فواید تحلیل داده‌های شخصی افراد روشن‌تر می‌شود و کسانی که از این داده‌ها سود می‌برند  مشغول تحلیل این داده‌ها  هستند.
آیا لازم است سعی کنیم ردی از ما نماند؟ آیا همه افرادی که رفتار اینترنتی مارا رصد می‌کنند خطرناک هستند؟ آیا ممکن است بعضاً کمک‌حال ما باشند؟

چطور رد از خودم به‌جا می‌گذارم؟

بدیهی‌ترین پاسخ مطالبی است که در رسانه‌های اجتماعی می‌نویسیم یا به اشتراک می‌گذاریم؛ اما صرفاً گوشه‌ای از ماجراست.
هر وقت فرمی برمی‌کنیم و اسم و نشانی‌مان را می‌نویسیم یا نام کاربری و گذرواژه انتخاب می‌کنیم یا اطلاعاتی را ذخیره می‌کنیم ردی از خودمان برجا می‌گذاریم البته همه این‌  امور قرار است امن باشد و شخصی اما خوب همیشه این‌طور نمی‌ماند. جز این‌ها یک رد دیگر هم از گشت‌وگذار اینترنتی‌مان می‌ماند. ردی که تقریباً نامرئی است.

نشانی آی پی

وقتی به سایتی سر می‌زنیم یا ایمیلی می‌فرستیم از نشانی پروتکل اینترنت یا همان نشانی آی پی‌مان استفاده می‌کنیم. این نشانی در حقیقت هویت اینترنتی ماست. شماره‌ای است که به‌ وسیله ای که با آن به اینترنت وصل شده‌ایم اختصاص داده‌شده است.

جست‌وجو

هرمطلبی در اینترنت جست‌وجو می‌کنیم هم در آن موتور جست‌وجو هم در شرکتی که مارا به اینترنت وصل کرده ثبت می‌شود. از روی این داده می‌شود فهمید چه موقع و از کجا به چه سایتی سرزده بودیم.

کوکی‌ها

کوکی‌ها فایل‌هایی هستند که در رایانه‌ی شما ساکن می‌شوند. کوکی‌ها وقتی وارد وب‌سایتی می‌شوید ساخته می‌شوند. کارشان هم این است که اعمال و رفتار و اطلاعات مهم شمارا ذخیره کنند تا در ورود بعدی شما به همان وب‌سایت، نیازی به واردکردن مجدد اطلاعات توسط شما نباشد و خودبه‌خود این اتفاق بیفتد.بعضی از کوکی‌ها فعالیت اینترنتی‌مان را رصد می‌کنند که ببینند چه تبلیغی برایمان بفرستند.

کی لاگر

کی لاگر یک نرم‌افزار یا وسیله‌ای سخت‌افزاری است که به کمک آن هر عملی را که یک کامپیوتر انجام می‌دهد در حافظه‌ای ذخیره می‌شود. و از آن جمله همه کارهایی است که شما با صفحه‌کلید خود انجام می‌دهید به کمک آن می‌شود فهمید به چه وب سایتی سرزده‌ایم یا چه برنامه‌ای استفاده کرده‌ایم. کی لاگر را ممکن است کارفرما روی کامپیوترمان نصب کند یا خودمان ناخواسته (پنهان در فایلی دیگر) دانلود کنیم.

شهروند چهار کیست؟

همین‌قدر بگویم که هرچیزی می‌خرید هر تلفنی که می‌زنید با هرکسی دوست می‌شوید به هر سایتی سر می‌زنید هر عنوانی که برای ایمیلتان انتخاب می‌کنید همه دست سیستمی است که دسترسی‌اش بی‌حدوحساب است اما امانت‌داری‌اش نه.
ژوئن 2013 ادوارد اسنودن از مأموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که خودش را شهروند چهار معرفی می‌کرد هزاران سند محرمانه آِژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) را در اختیار رسانه‌ها گذاشت.
انتشار این مدارک عمق و گستره نظارت فله‌ای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا را نشان داد. اسنودن نشان داد که این سازمان‌ها فقط با یک کلیک می‌توانند همه فعالیت‌های ما را رصد کنند.
 

موفق باشید.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو