shift

نرخ پرش چیست [Bounce Rate]

نرخ پرش چیست [Bounce Rate]

عاطفه
دسته: سئو  تگ ها: bounce rate چیست , نرخ پرش چیست , چگونه نرخ پرش سایت را کاهش دهیم

 

در این مطلب سعی داریم با bounce rate یا نرخ پرش سایت آشنا شویم. نرخ پرش سایت در وب‌سایت موضوع مهمی است ونیز یکی از فاکتورهای مهم در سئو  سایت می‌باشد.

Bounce Rate چیست؟

درواقع منظور از bounce rate یا نرخ پرش تعداد کاربرانی است که به سایت شما مراجعه کرده‌اند و بدون اینکه به صفحات دیگر وب‌سایت شما بروند سایت را ترک کرده‌اند. میزان نرخ پرش به‌صورت عددی و برحسب درصد از 0 تا 100 نمایش داده می‌شود که هر چه این مقدار عددی بیشتر باشد میزان نرخ پرش از سایت شما بیشتر است و باید بدانید که سایت شما چه ایراداتی دارد وبه فکر رفع آن ایرادات باشید.
به‌طور مثال اگر سایت شما روزانه 1000 بازدیدکننده داشته باشد و نرخ پرش سایت شما 70٪ است. این به این معناست که 700 نفر از افرادی که به سایت شما مراجعه کرده‌اند بدون آنکه از صفحه دیگری از سایت شما دیدن کنند سایت شمارا ترک کرده‌اند و در این صورت باید به فکر رفع مشکلات وب‌سایت خود باشید تا بتوانید کاربر را در وب‌سایت خود نگه‌دارید.
Bounce rate سایت را می‌توان از طریق ابزارهای مختلف چون گوگل وب مستر و سایت الکسا به دست آورد.


برای پایین آوردن میزان نرخ پرش وب‌سایت خود چه راه‌کارهایی را به کار ببریم.

  1.  قالب سایت: در مرحله اول باید یک قالب زیبا برای وب‌سایت خود در نظر بگیرید به‌طوری‌که در اولین بازدید نظر کاربر را به خود جلب نمایید و کاربر به‌راحتی بتواند به هر مطلبی که می‌خواهد دسترسی داشته باشد و دچار سردرگمی نباشد.
  2. سرعت وب‌سایت: یکی از موارد مهم پایین بودن نرخ پرش، پایین بودن سرعت لود سایت است. هرچه این زمان کمتر باشد تعداد کمتری از کاربران را از دست خواهید داد. به‌طورمعمول سرعت لود مناسب تا 5 ثانیه در نظر گرفته می‌شود.
  3. واکنش گرا بودن: امروزه درصد زیادی از کاربران، وب‌سایت‌ها را از طریق موبایل یا تبلت ها دیدن می‌کنند و اگر وب‌سایت شما واکنش گرا یا رسپانسیو نباشد قطعاً کاربران زیادی را از دست می‌دهید.
  4. منوها: وقتی کاربران وارد سایت می‌شوند باید بتوانند در کمترین زمان ممکن مطلب موردنظر خود را پیدا کنند. به همین دلیل بخش‌های مهم سایت را باید در منوهای بالایی قرار دهید و موارد دیگر را در کنار یا پایین سایت قرار دهید.
  5. جستجو: یکی از قابلیت‌های مهم دیگر در وب‌سایت قرار دادن امکان جستجو در سایت است که اگر کاربر به هر دلیلی نتواند مطلب موردنظر خود را پیدا کند با یک جستجو به هدف خود برسد.
  6. عدم نصب نرم‌افزار: برای دیدن سایت خود کاربر را ملزم به نصب نرم‌افزار خاصی مانند فلش و ... نکنید.
  7. لینک‌ها: استفاده درست از لینک‌ها یکی از عوامل مهم در نرخ پرش است. هنگامی‌که ما بخش‌های مختلف سایت خود را به یکدیگر مرتبط می‌کنیم و درواقع لینک داخلی داده‌ایم، با استفاده از لینک داخلی کاربر را به مقالات قبلی یا صفحات مرتبط هدایت می‌کنیم و باعث می‌شویم کاربر زمان بیشتری را در وب‌سایت بماند که این باعث کاهش نرخ پرش می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در لینک سازی داخلی با کلیک بر روی لینک‌ها, لینک در همان صفحه باز شود.
  8. هنگامی‌که لازم است به سایت یا صفحه‌ای خارج از وب‌سایت خود لینک کنید درواقع لینک خارجی بزنید این نکته را توجه کنید که لینک خارجی را در پنجره جدید بازکنید و در غیر این صورت عملاً کاربر از سایت شما بیرون می‌رود.
  9. استفاده مناسب از صدا: به شما پیشنهاد می‌کنم برای نگه‌داشتن کاربر در وب‌سایت خود از موزیک در بک‌گراند وب‌سایت خود استفاده نکنید.
  10. استفاده مناسب از فونت: برای نوشتن‌های خود از فونت زیبا رنگ و سایز مناسب استفاده کنید.

موفق باشید.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو