shift

کد QR چیست

کد QR چیست

عاطفه
دسته: تکنولوژی  تگ ها: QR چیست. چگونه QR بسازیم.ساخت QR

 

کدهای QR را حتماً تابه‌حال بر روی کارت ویزیت و بسته‌بندی محصول و موارد دیگر مشاهده کرده‌اید. این کدها حاوی اطلاعاتی نظیر نام، نشانی وب‌سایت و آدرس اینترنتی می‌باشند. کدهای QR را با استفاده از گوشی‌های هوشمندمی توانيد رمزگشایی کنید.


QR چیست؟

QR مخفف عبارت کدهای واکنش سریع یا (Quick Response code) است که به‌صورت مربعی شکل بوده و نخستین بار توسط محققی ژاپنی ابداع شد. QR یک نوع بارکد دوبعدی است که می‌تواند با استفاده از نرم افزارهاي باركد خوان گوشی‌های هوشمند و يا دستگاه‌های اختصاصی خوانده شود که به‌طور مستقیم به متن، ایمیل، وب‌سایت، شماره تلفن و… لینک می‌شود. 


کد QR چه تفاوتی با بارکد UPC1D (یک‌بعدی) دارد؟

معمولاً تعریف ما از یک بارکد مجموعه‌ای از خطوط عمودی می‌باشد؛ بارکد دوبعدی (2D) یا کد QR  این امکان را دارد که داده‌ها در هر دو جهت ذخیره شوند و می‌تواند به‌صورت عمودی یا افقی اسکن گردد. یک بارکد استاندارد تک‌بعدی (UPC/EAN) حداکثر 30 عدد را در خود ذخیره می‌کند درحالی‌که در بارکد QR امکان ذخیره 7089 عدد وجود دارد. این حجم داده برای ذخیره ویدئو، صفحه‌های توییتر و یا مجموعه‌ای از صفحات وب سایت‌های دیگر کافی است.
  
کد QR چاپ‌شده را می‌توان در روزنامه‌ها، مجلات، جزوه و بر روی کارت‌های ویزیت قرارداد. علاوه بر این می‌توان آن‌ها را بر روی بسته‌بندی محصول و یا برچسب، یا در تابلوهای تبلیغاتی و یا حتی دیوار به نمایش گذاشت

چگونه باركد دوبعدی بسازيم؟

همانطور كه در بالا نيز اشاره شد از باركدهاي دو بعدي براي نشان دادن كاراكترها و موارد ديگر مي توان استفاده كرد و نمونه هاي زيادي از قبيل اطلاعات كارت ويزيت، آدرس وب سايت، آدرس فيزيكي مثل آدرس محل كار، قيمت محصولات و بسياري از اين موارد را مي توان در آن جا داد، حال نكته حائز اهميت نحوه ايجاد اين باركدها مي باشد كه در زير با ذكر مثالي به آن مي پردازيم:
برای ساخت QR می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده نمایید.
http://www.qrstuff.com
http://qrcode.kaywa.com
http://quikqr.com

ابتدا وارد يكي از سايت هاي مذكور مي شويم كه در اين مثال وب سايت http://qrstuff.com مد نظر بوده است:

  • در قسمت data type website url,  آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید.
  •  در قسمت foreground color رنگ QR را مشخص کنید.
  •  در قسمت output type نوع خروجی را مشخص کنید.

و در آخر QR  خود را دانلود کنید.


چگونه QR را اسکن کنیم؟

امروزه با رشد استفاده از تلفن هاي همراه هوشمند و وجود انواع برنامه‌های كاربردي مختلف که می‌توانند QR code ها را رمزگشایی کنند استفاده و خواندن اين قبيل باركدها بسيار آسان شده است. كافي است پس از نصب برنامه هايي نظير  Red Laser ويا Barcode Scanner و استفاده از آن ها، باركد مورد نظر را در مقابل دوربين گوشي بگيريد، برنامه باركد خوان از طريق پردازش تصوير باركد مورد نظر را تشخيص داده و آن را مي خواند و نتيجه را روي صفحه گوشي تلفن همراه نشان مي دهد.
موفق باشید.
 

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو