shift

دسته بندی فونت های لاتین: بخش دوم

دسته بندی فونت های لاتین: بخش دوم

ایمان
دسته: طراحی  تگ ها: طراحی , فونت , فونت لاتین

 

این مقاله ادامه مقاله دسته بندی فونت‌های لاتین – بخش اول هست و اگر شما بخش اول رو نخوندید بهتون توصیه می‌کنم این کار رو بکنید
و بعد به سراغ این مقاله بیایید.

در ادامه دسته بندی فونت‌های لاتین به 5 بخش دوم رسیدیم که در اینجا، این 5 بخش رو توضیح می‌دم.

Mechanistic

در اواخر قرن 19 میلادی و با انقلاب صنعتی در اروپا نوع جدیدی از فونت‌ها شروع به شکل گیری کردند که بدلیل ظاهر بسیار ضخیمی که در پرینت داشتند، عملا ابزاری برای برقراری ارتباط و دیده شدن در شیوه‌های تبلیغاتی نوظهور مثل پوسترها، بیلبوردها، استند و… بحساب میومدند که هدف نهاییشون جلب توجه بود. در واقع این فونت‌ها بدلیل داشتن سریف‌های بزرگ و مسطح و خطوط ضخیم و مربعی نقش عمده ای در جلب توجه خواننده داشتند.

می شه سه گونه از فونت‌های نوظهور در این دوره رو نام برد: Slab Serif ،Clarendon و Typewriter. در حالیکه خطوط موجود در هر سه این گونه‌ها اغلب دارای ضخامت یکسانی هستند، اما Slab Serifها دارای سریف‌های غیر پرانتزی، Clarendonها دارای سریف پرانتزی و مربعی و Typewriterها دارای وزن یکسان در خطوط و سریف و دارای “طول حرف” کاملا یکسان بودند. با گذشت زمان نسبتا طولانی، همچنان این فونت‌ها در صنعت تبلیغات مورد استفاده هستند. ذکر این نکته لازم است که Slab Serifها نباید در فضایی ترکیبی همراه با انواع دیگر فونت‌ها مورد استفاده قرار بگیره چون نقطه قوت استفاده از این نوع فونت در بکارگیری زنجیره ای و تنهای اونه.

از نمونه‌های این نوع فونت می‌تونم به: Memphis ،Clarendon ، Wood types ،Lubalin ،Rockwell وAmerican Typewriter اشاره کنم.

Black Letter

این نوع فونت، شبیه دست خط بسیاری از اروپائی‌هایی هست که در زمان گوتنبرگ با استفاده از یک قلم با سری پهن و مسطح می‌نوشتند. به این نوع قلم Old English ،Gothic یا Black Letter گفته می‌شه! علیرغم این که این قلم هنوز بشکل گسترده ای در کشورهای اروپایی رایجه اما در کشورهایی با زبان انگلیسی کمتر استفاده می‌شه چون اساسا خوندن یک پاراگراف با این قلم سردرد آوره. به همین دلیل اصولا باید از نوشتن متون با اندازه فونت ریز با این قلم خودداری کرد. برای استفاده از این نوع قلم باید تا جای ممکن فاصله کلمه‌ها رو کم کرد و همچنین نباید هیچ گاه از صورت بزرگ حروف پشت سرهم استفاده کرد.

Old English Text ،Linotext ،Goudy Text  و Cloister Black از جمله فونت‌هایی هستند که در این گروه قرار می‌گیرند.

Decorative

این نوع فونت با نام فونت‌های بدیع (نو و مبتکرانه) شناخته شده هستند. ویژگی اصلی این‌ها طراحی شدنشون برای ایجاد یک حس خاص هست و معمولا استفاده اون‌ها در نوشتن یک یا چند کلمه خلاصه می‌شه و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند. به همین دلیل اصلا برای متن مناسب نیستند، چون خوانا نیستند. معمولا این فونت‌ها مشتقات زیادی ندارند (مثلا LT ،BT،  Light ،heavy) و در سه صورت Normal،Bold و Outline موجود هستند.

از جمله فونت‌های این گروه Jokerman ،GiddyUp ،LoveLetters ،Stencil ،Rosewood و Critter هستند.

Script

تمامی فونت‌های گروه script دارای پایه ای از فرم cursive (فرم نوشتن پیوسته با دست بشکلی که حروف به هم چسبیده اند. این فرم برای سریع نویسی استفاده می‌شود.) هستند که تزئینات نگارشی خط لاتین به اون اضافه شده باشه.

حروف در این نوع قلم بشدت گرد، خم شده بسمت راست و دارای اتصالات بین حروف یا دم گرد در حرف انتهایی کلمه هستند. فونت‌های Script به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند.
یکی Formal Script که دارای ویژگی‌هایی از جمله x-height کم و دسته‌های بلند هستند. این نوع قلم بیشتر برای دعوت نامه‌ها و پرینت‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دیگری Informal Script معمولا برای مکان‌هایی که از رسمیت کمتری برخوردار است مورد استفاده قرار می‌گیرد که از آن جمله می‌تونم به منوها، تبلیغات و … اشاره کنم. از خصوصیات بارز این گروه شکل شل تر و بی قاعده تر حروف اشاره کرد که مثل اینه که با یه قلم و با دقت کم نوشته شده.

چون گروه فونت Script در واقع تقلیدی از دست خط هست، رعایت دو نکته مهمه: یکی اینکه فاصله بین حروف زیاد نباشه ودیگری اینکه فاصله از حاشیه بخوبی حفظ بشه.

از نمونه‌های این فونت میشه به: Kunstler Script ،Bickham Script Pro ،Edwardian Script ،Snell Roundhand و Brush Script اشاره کرد.

Manual

این گروه شباهت زیادی به دسته فونت‌های Script داره اما طبیعی تره! شکل قلم دارای پایه ای از فرم cursive هست و یک حسِ جریان از ابتدا به انتها رو به بیننده می‌ده. مثل Script حروف این دسته گرد، متصل به هم و در حروف انتهایی دم دار هستند.

از خصوصیات این گروه می‌شه به ماهیت غیر رسمی حروف اشاره کرد که این حس رو منتقل می کنند که کاملا بشکل تصادفی نوشته شدند.

چون این دسته از فونت‌ها هم در واقع تقلیدی از دست خط هست رعایت دو نکته مهمه: یکی اینکه فاصله بین حروف زیاد نباشه ودیگری اینکه فاصله از حاشیه بخوبی حفظ بشه.

برای نمونه V Hand ،Christopherhand و Rage Italic از جمله این گروه فونت‌ها‌ هستند.

فراموش نکنید نظرتون رو در مورد این دسته بندی با ما در میان بگذارید.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو