shift

چند راهنمایی برای طراحی وب سایت

چند راهنمایی برای طراحی وب سایت

ایمان
دسته: طراحی وبسایت  تگ ها: طراحی وب سایت , محتوای وب سایت , اصول طراحی سایت , در طراحی سایت چه نکاتی را رعایت کنیم , عکس در طراحی سایت

 

هدف بسیاری از طراحان وب، ایجاد یک وب سایت جذاب، کاربردی و وب سایتی است که به راحتی قابل دسترس باشد که بتواند بازدید کننده را متقاعد کند برای رفع نیاز خود می تواند از آن بازدید کند. برای ایجاد چنین وب سایتی نیاز به طراحی گرافیکی خوب، دارای قدرت Navigation و عبور و مرور بین صفحات و قالبی منطقی و زیباست. پیشنهادات زیر دستورالعمل های عمومی برای طراحی وب سایت است.

محتوای وب سایت

شما می خواهید بازدید کننده شما را به عنوان یک منبع اطلاعاتی آگاه و/یا یک کسب و کار معتبر بپندارد. املا و دستور زبان ضعیف بلافاصله اعتبار کسب و کار شما را می کاهد. به یاد داشته باشید که مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند. این که آیا شما در حال فروش محصول خود هستید و یا اینکه محصولات شخص دیگری را توصیه می کنید، بار اول شما باید اطلاعات با ارزش به بازدید کننده ارائه دهید. در غیر اینصورت کاربر وب سایت شما را ترک خواهد کرد و به دنبال وب سایت دیگری که حاوی اطلاعات مورد نیاز او می باشد می رود.

پشتیبانی توسط مرورگرهای مختلف

حداقل صد نمونه مرورگر مختلف در حال استفاده وجود دارد. شما باید طراحی وب سایت خود را بگونه ای انجام دهید که در مرورگرهایی که بطور گسترده استفاده می شود به درستی کار کند. برای انجام این کار شما ممکن است قادر به استفاده از افکت های چشمگیر و ویژه نباشید، چرا که آنها ممکن است در بیشتر مرورگرها پشتیبانی نشوند.
اگرچه اکثر مرورگرهای وب رایگان هستند، اما مردم معمولا زحمت بروز کردن آنها به آخرین نسخه را به خود نمی دهند.مردم  به طور متوسط نمی دانند مرورگر خود را چگونه باید به روز رسانی کنند و اکثر دیگر نیز به این جمله معتقدند که “اگر کار میکنه، پس بیخیال!”. به یاد داشته باشید بازدید کنندگان شما ممکن است PC، MAC، لینوکس، PDA و یا گوشی تلفن همراه داشته باشند و همه آنها از مرورگرهای مختلف استفاده می کنند.
وب سایت خوب نیاز دارد صفحات وبش حداقل نرم افزارهای مرورگر کروم، اینترنت اکسپلورر، نت اسکیپ، فایرفاکس، اپرا و سافاری را پشتیبانی کند. اعتبارسنجی کدهای HTML شما را کمک خواهد کرد، اما تست نهایی آن است که وب سایت خود را با مرورگرهای مختلف و سیستم عامل های مختلف آزمایش کنید.

 گرافیک و عکس

اکثر بازدیدکنندگان وب سایت ها بی تاب هستند. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افراد اگر یک صفحه وب بیش از 10 ثانیه برای بارگذاری طول بکشد به وب سایت دیگری می روند. همیشه عکس ها و سایر فایل های گرافیکی خود را بهینه سازی کنید (در اصطلاح Optimization انجام دهید) بدون اینکه  کیفیت تصویر را فدای آن کنید.
از تگ HTML ALT استفاده کنید تا افرادی که لود عکس مرورگر خود را غیرفعال کرده اند و یا کسانی که از مرورگرهای متنی استفاده می کنند نیز بتوانند از وب سایت شما استفاده کنند.

 چند رسانه ای

چند رسانه ای عبارت است از فیلم های فلش، ویدئو، کلیپ های صوتی و موسیقی. همیشه از Streaming Media استفاده کنید. زیرا زمان دانلود را کاهش می دهد. اطمینان حاصل کنید که بازدید کننده می تواند فایل در حال پخش را متوقف و یا شروع به پخش نماید و یا در مورد معرفی فلش (Flash Intro)، می تواند آن را Skip کند. به این ترتیب کاربران با اتصال کند و یا دستگاه هایی که چند رسانه ای را پشتیبانی نمی کند نیز می توانند از وب سایت شما استفاده کنند.

همچنین، هر گونه اطلاعات مهم را در متن ارائه کنید. در این صورت کاربری که از ابزارهای چند رسانه ای استفاده نمی کند نیز می تواند از اطلاعات بهره مند شود. اگر به یک پلاگین برای استفاده از چند رسانه ای نیاز است، همیشه یک لینک به طوری که کاربر بتواند آن را نصب کنید در اختیار او بگذارید. در نهایت، همیشه قانون 10 ثانیه برای بارگذاری سایت زمانی که تصمیم به استفاده از چند رسانه ای را دارید، به خاطر داشته باشید.

 استفاده از سایت

استفاده از سایت باید ساده و مستقیم باشد. مطالعات نشان داده اند در صورتی که بازدید کننده نتواند با سه کلیک به اطلاعاتی که می خواهد دسترسی پیدا کنید، سایت را ترک می کند. این قانون 3 کلیک نام دارد. هر منطقه از وب سایت شما باید قابل دسترسی و با سه کلیک به هر جای مشخص دیگری از سایت قابل انتقال باشد.

 لینک ها

بصورت دوره ای تمام لینک های سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها معتبر هستند. هیچ چیز به اندازه ی اینک های خراب بازدیدکننده را از وب سایت خارج نمی کند. خدمات رایگان آنلاین وجود دارد که به صورت دوره ای لینک های شما را بررسی می کند.

 خلاصه

طراحی وب سایت خوب، ترکیبی از حس مشترک و برنامه ریزی خوب است. سایت شما باید جذاب و آسان برای استفاده باشد و از همه مهمتر خدمات و اطلاعاتی که کاربر به آن نیاز دارد را تامین کند.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو