shift

SSL چیست؟ هدف از ایجاد آن چیست؟ + معرفی سرویس SSL رایگان

SSL چیست؟ هدف از ایجاد آن چیست؟ + معرفی سرویس SSL رایگان

ایمان
دسته: تکنولوژی  تگ ها: ssl چیست , هدف از ssl چیست , سرویس ssl رایگان , ارايه دهندگان ssl , سرویس startssl

 

SSL (مخفف Secure Sockets Layer یا لایه سوکت امن) یک فن آوری امنیتی استاندارد برای ایجاد یک ارتباط رمزگذاری شده بین یک وب سرور و یک مرورگر است. این پیوند تضمین می کند که تمام اطلاعات بین وب سرور و مرورگر، خصوصی و امن باقی می ماند. SSL یک استاندارد صنعتی است و توسط میلیون ها نفر از صاحبان وب سایت ها برای حفاظت از معاملات آنلاین خود با مشتریانشان مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه ای مختصر

در روزهای ابتدایی ازجهان گسترده ی وب ،کلید های 40 بیتی مورد استفاده قرار می گرفت. هر بیت می تواند شامل یک یا صفر باشد – که به معنای دیگر 240 کلید مختلف در دسترس وجود داشت. که کمی بیش از یک تریلیون کلید مجزا است.

با توجه به سرعت روزافزون افزایش سرعت کامپیوتر ها و همچنین استفاده زیاد از آنها، آشکار شد که یک کلید 40 بیتی به اندازه کافی امن نیست. مشخص بود با پردازنده های با قدرت بالا که در آینده خواهد آمد، هکرها در نهایت می تواند با امتحان کردن هر کلید بصورت دفعات زیاد آنها را رمزگشایی و سرقت کنند. این امر درست است که بسیار زمان گیر به نظر می رسد، اما در هر صورت ممکن بود.

کلید ها 128 بیتی شدند. که معادل 2128 کلید، یا 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456(340 تریلیون تریلیون تریلیون) کد رمزگذاری منحصر به فرد است. تخمین زده شد که اگر کامپیوترها با سرعتی که تا کنون پیشرفت کرده اند، در آینده نیز پیشرفت کنند، این کدهای 128 بیتی حداقل تا یک دهه دیگر نیز امن خواهند بود.

SSL و مصرف کنندگان

مرورگرهای وب به هنگامی که اتصال آنها ناامن است طور خودکارپیغامی را به کاربر می دهند. در دنیای امروز، مشتریانی که معمولا از تجارت الکترونیک استفاده می کنند توجه ویژه ای به معتبر بودن اتصال https خود دارند معمولا اگر این اتصال دچار مشکل باشد اطلاعات خصوصی خود را ارسال نمی کنند. بدون رمزگذاری امن SSL، بسیاری از مشتریان به سادگی در جای دیگر خرید می کنند. شما نمی توانید بدون ارائه گواهینامه معتبر SSL به مشتریان خود امنیت را هدیه کنید.

معرفی چند ارائه دهنده SSL

سرویس های SSL متنوع با هزینه های اشتراک و قدرت و مزیت های مختلفی در پهنه ی دنیا وجود دارند. مزیت هایی همچون گزارش روزانه و لحظه ای اتصالات، نصب ویروس یاب ها و آنتی اسپم های مختلف و یا سرعت های گوناگون. بطور معمول تمامی ارائه دهندگان این گواهینامه ها مدت زمانی را برای تست و بررسی بطور رایگان در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. برخی 1 ماهه و برخی سه ماهه و برخی دیگر هم که خود را در این عرضه قوی تر میدانند 21 روزه!

به هر حال از ارائه دهندگان معروف می توان COMODO، Thawte، Verisign، GeoTrust، RapidSSL را نام برد که نام های تجاری بزرگ نیز ترجیح می دهند از این ارائه دهندگان SSL استفاده کنند. حتی گوگل نیز از سرویس Thawteدر برخی از بخش های خود استفاده می نماید.

SSL رایگان!!!

اما خوشبختانه ارائه دهنده ای وجود دارد که این سرویس را به مدت یک سال بطور رایگان به مشتریان خود عرضه می کند. نام این شرکتStartSSL است که ادعا می کند که کیفیت خدماتش در سطح وب رایگان و بینظیر است. البته به نظر می رسد که این مجانی بودن نیز بدون حکمت نیست. برخی این اقدام را حرکتی جهت معروفیت و محبوبیت در سطح وب و  درنتیجه امکان فروش بیشتر سایر محصولات دانسته اند و برخی دیگر آنرا اقدامی جهت جذب سایت های فراوان و شاید استفاده از اطلاعات آنها! (که از نظر من مورد اول بسیار قوی تر است) می دانند. اگر در فرایند نصب آن بر روی سرور خود دچار مشکل شدید، برای راهنمایی بیشتر با ما مکاتبه کنید (هر چند که در حال نوشتن مقاله ای در مورد نصب SSL بر روی سرور هستم). به هرحال اگر شما تجربه ی استفاده از این سرویس را دارید میتوانید نظر خود را برای استفاده دیگران با ما در اینجا در میان بگذارید.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو