shift

تفاوت بین وب جهانی و اینترنت

تفاوت بین وب جهانی و اینترنت

عاطفه
دسته: تکنولوژی  تگ ها: اینترنت چیست , وب جهانی چیست , اینترنت در مقابل وب جهانی , اینترنت و وب جهانی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

 

عبارات اینترنت و وب جهانی چندین دهه به‌جای یکدیگر مورداستفاده قرارگرفته‌اند، اما درواقع هرکدام از این اصطلاحات معنی خاص خود را دارند. اگر عملکرد پایه ای هر یک از این دو فن‌آوری توضیح داده شود تشخیص این تفاوت آسان خواهد بود.


اینترنت

اینترنت شبکه ای از چند شبکه ی کوچک و نامتجانس است. کامپیوترها، تلفن‌های همراه، ماهواره ها و تعداد زیادی دستگاه های دیگر که هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنیم توسط این زیرساخت به هم متصل می‌شوند. اینترنت همانند شبکه ی برق یا سیستمهای حمل‌ونقل، به‌طور مستقیم قابل‌دسترسی نیست و کاربرانی که می‌خواهند به بخش‌های مختلف اینترنت متصل شوند نیاز به استفاده از وسیله ی نقلیه ی صحیح - و یا در این حالت "پروتکل" - برای انجام این کاردارند. دستگاه‌ها برای پیوستن به اینترنت به‌طورکلی به اتصالات LAN سیمی یا اخیراً اتصالات بی سیم وابسته هستند. درحالی‌که اکثر مردم هرروز از اینترنت استفاده می‌کنند، اما با پروتکل‌های اینترنت مانند وب جهانی سروکار دارند نه با سخت‌افزار پایه ی اینترنت.
اینترنت پیش از وب جهانی وجود داشته است؛ این سیستم در ابتدا برای کاربردهای نظامی در دهه 1960 تحت نام ARPAnet ایجاد شد. به‌زودی کاربرد آن به دانشگاه ها گسترش یافت و در طول زمان تکامل یافت تا اینکه در منازل و در همه‌جا ورود پیدا کرد و شبکه های تجاری توسط میلیاردها نفر از مردم هرروزه مورداستفاده قرار می گیرند.


 وب جهانی

درحالی‌که اینترنت زیرساخت شبکه های جهانی است، وب جهانی تنها یک روش برای دسترسی به این زیرساخت است. وب به‌طور ویژه از HTTP یا پروتکل انتقال فرا متنی استفاده می‌کند که پروتکلی برای تفسیر داده های منتقل‌شده از طریق اینترنت است. پروتکل‌ها را می‌توان به‌عنوان زبان‌های برنامه‌نویسی در نظر گرفت که به کامپیوتر می گویند که چگونه اطلاعاتی را که توسط اینترنت ارسال می‌شود، بخوانند.
HTTP معروف‌ترین پروتکل مورداستفاده برای نمایش وب‌سایت‌ها است. این پروتکل این امکان را فراهم می‌کند که زبان‌های برنامه نویسی مانند HTML (زبان نشانه‌گذاری فرا متن) برای نوشتن کد برای وب‌سایت استفاده شوند تا خواندن و دسترسی به وب سایت‌ها برای کاربران انسانی آسان‌تر شود. به‌منظور ارتباط با شبکه جهانی وب و HTTP، کاربر اغلب از مرورگرهای اینترنتی استفاده می‌کند.
وب جهانی چند دهه پس از ARPAnet (و درنتیجه اینترنت) ایجاد شد، در حقیقت در سال 1989 به‌عنوان روشی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات توسط محققان به وجود آمد. وب جهانی مثل اینترنت امروزه ازلحاظ قانونی غیرمتمرکز بوده و توسط میلیاردها نفر از مردم در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.


اینترنت به‌عنوان یک سیستم کامل

به عبارت ساده تر، اینترنت سخت‌افزار است و وب جهانی نرم افزاری است که تجسم و کار با آن سخت افزار را برای کاربر آسان می‌سازد. پروتکل‌های دیگر مانند ایمیل و پیام رسانها نیز به اینترنت دسترسی دارند اما از وب برای این کار استفاده نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال، درحالی‌که یک لینک در وب‌سایت می‌تواند یک فایل را دانلود کند، اما انتقال فایل پروتکل جداگانه ای از وب است، بنابراین کاربر می‌تواند برای دانلود آن فایل از طریق چندین پروتکل (ازجمله وب) به اینترنت دسترسی پیدا کند. در طی سه دهه گذشته، وب تبدیل به پرکاربردترین پروتکل اینترنت در جهان شده است و زبان‌های بسیاری برای وب ابداع‌ شده تا آن را کاربردی تر کند. وب بدون شک لایه ای از یک شبکه ی بزرگ است که بیشتر از همه قابل‌ دیدن بوده و  اینترنت را تشکیل می‌دهد.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو