shift

بهترین روندهای توسعه وب در 2017

بهترین روندهای توسعه وب در 2017

عاطفه
دسته: تکنولوژی  تگ ها: چگونه وب سایت خود را ارتقا بدهیم , روندهای جدید توسعه وب سایت چیست , چگونه UI و UX وب سایت را ارتقا بدهیم , اینترنت اشیا چیست

 

در این مقاله می‌توانید بهترین روندها برای توسعه وب در سال 2018 را پیدا کنید. تکنولوژی به‌طور مداوم در حال تغییر است؛ بنابراین برای یک توسعه‌دهنده وب حیاتی است که خود را در سطح بالایی نگه دارد.
این موضوع می‌تواند گیج‌کننده و نگران‌کننده باشد وقتی تعداد زیادی به‌روزرسانی و توسعه در زمان کمی منتشر می‌شود. بحث در مورد چارچوب‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهای جدید که همه برای ارتقاء UX کار می‌کنند، در این مقاله آورده شده است.


استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها

برنامه‌های هوش مصنوعی قبلاً توسط گوگل و ویکی‌پدیا به‌طور موفقیت‌آمیز مورداستفاده قرارگرفته‌اند، این تکنولوژی بیش‌ ازحد درک ماست تا ما بتوانیم نرم‌افزارهایی را ایجاد کنیم که بتوانند بدون نیاز به نیروی انسانی، فکر کنند و عمل کنند. بدون شک بیشتر توسعه‌دهندگان این نوع برنامه‌ها را توسعه خواهند داد و هرکدام از آن‌ها توانایی و قدرت تکنولوژی را گسترش می‌دهند.


برای مثال یکی از پرکاربردترین برنامه‌هایی که برای طراحی وب استفاده می‌شود Grid است که به طراحان آماتور اجازه می‌دهد تا وب‌سایت‌های نسبتاً جذابی به‌وسیله استفاده از یک برنامه هوش مصنوعی به نام Molly ایجاد کنند.
شما محتوی ایجاد می‌کنید مولی بقیه کارها را انجام می‌دهد.
داشتن یک هوش مصنوعی طراح به‌صورت 24 ساعته در کامپیوترتان یک‌راه اقتصادی برای طراحی طرح‌های مختلف است.


تکامل جاوا اسکریپت در 2017

بحث‌های زیادی در فضای توسعه وب روی این موضوع که زبان برنامه‌نویسی جدید باید یاد بگیرید وجود دارد. فکر می‌کنم در اینجا درست یا غلط وجود ندارد و واقعاً به تمرکزتان بستگی دارد. بااین‌حال، من می‌خواهم برخی از بینشی را در مورد آنچه ما اعتقادداریم شما باید بدانید را بیان کنم.
بنابراین با جاوا اسکریپت شروع کنیم. من میدانم که در مورد جاوا اسکریپت همهمه‌های زیادی وجود دارد. بااین‌حال این تکنولوژی بسیار محبوب است و با اختلاف زیاد، توسط بسیاری از طراحان استفاده می‌شود.


یادگیری جاوا اسکریپت آسان نخواهد بود و اگر می‌خواهید حس کنید چطور آن یاد بگیرید من این مقاله را توصیه می‌کنم بخوانید.
ES2017 در سال 2017 ظهور کرد و بسیاری از طراحان وب از آن راضی هستند. اگر می‌خواهید شروع به یادگیری جاوا اسکریپت کنید با یکی از دوره‌های آنلاین شروع کنید.

 

TypeScript

در طول سال گذشته، شاهد ظهور TypeScript بوده‌ایم. این‌یک زبان استاتیک تایپ‌شده است که برای کامپایل کردن کدهای جاوا اسکریپت بکار می‌رود. شما می‌توانید از کدهای جاوا اسکریپت استفاده کنید و کتابخانه‌های آن را باهم ترکیب کنید و کد TypeScript را از جاوا اسکریپت بسیار شسته‌رفته صدا بزنید.


اینترنت اشیا

اینترنت اشیا – اینترنت در حال حرکت است، از کامپیوترها و تلفن‌هایمان به برنامه‌های خانه‌داری نیز راه پیداکرده است.
اما نه به طرز وحشتناک، به‌عنوان پیشرفت‌های تکنولوژی! تقاضای روزافزونی برای اینترنت وجود دارد که به ما اجازه می‌دهد تا هر جنبه‌ای از زندگی‌مان را از طریق برنامه‌ها درگوشی‌های هوشمندمان کنترل کنیم. اینکه آیا ما می‌توانیم از راه دور بخاری‌مان را روشن کنیم، یا هنگامی‌که نزدیک رسیدن به خانه هستیم کتری را روشن کنیم و مطمئن شویم که به‌محض رسیدن به خانه یک فنجان چای داغ منتظر ماست.
یکی از نمونه‌های اخیر آنچه با پروژه‌های اینترنت اشیاء مبتنی بر AI امکان‌پذیر است، توسط مارک زاکربرگ ثابت‌شده است. او این بات را مبتنی بر AI ساخته و در خانه‌اش اجرا می‌کند. با پروژه Jarvis اش او یک سیستم ساخته است که به او امکان کنترل دستگاه‌های مختلف (دوربین‌ها، توستر)، سیستم‌های خانگی (مانند چراغ‌ها، درها، ترموستات) را از طریق یک ربات فرستنده و یک برنامه iOS Voice می‌دهد.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پروژه Jarvis می‌توانید مقاله مارک را در اینجا بخوانید.
هر کاری که کاربران با این توانایی جدید انجام دهند، بازهم یک مورد روشن است، اینترنت گسترش می‌یابد. موارد دیگری نیز مشخص است - هکرها یک دنیای کاملاً جدید دارند تا به آن بپردازند، بنابراین اگر درصدد توسعه وبتان هستید، مطمئن شوید که امنیتتان در بالاترین حد ممکن است.


مولد سایت استاتیک

اگر به‌صورت فعال و مستمر بلاگ خوانی می‌کنید، احتمالاً از این امر آگاه هستید که اکثر وب لاگ نویسان طرفدار پر و پا قرص مولد سایت‌های استاتیک هستند. ما وب‌سایتمان و برخی پروژه‌های دیگر بر روی هوگو (Hugo) اجرا می‌کنیم که یک مولد سایت استاتیک منبع باز است (شما می‌توانیم نقد ما از هوگو را در اینجا بخوانید).
دلیل این‌که ما اعتقادداریم که مقبولیت مولدهای سایت استاتیک رو به افزایش است ساده است.
مولدهای سایت استاتیک راه ایده الی برای خلق وب‌سایت هستند. دیگر نیازی به پایگاه داده ندارید چراکه صفحات وبتان فایل‌های ساده‌ای هستند که بر روی سرورهایتان اجرا می‌شوند. این با مزیت‌هایی در زمان بارگذاری وب‌سایت، مدیریت بهتر امنیت و راحتی توسعه همراه است.


با تبدیل‌شدن CDN ها و API به گزینه‌های رایج و معیار، مولدهای سایت استاتیک مانند هوگو یا جکیل (Jekyll) موج مقبولیت موجود را بیشتر می‌کنند.


بات ها و نقش رابط‌های کاربری محاوره‌ای

بات ها برای راحت کردن زندگی‌مان و شخصی‌تر کردن تجربیاتمان ایجادشده‌اند (و یا حداقل باید این‌طور باشند). بات ها ازنقطه‌نظرهای مختلف و موارد کاربرد متفاوت، جالب به نظر می‌رسند.
کریس ماسینا در سال 2016 پیش‌بینی کرد که همان سال تبدیل به سال تجارت محاوره‌ای خواهد شد. با مقبولیت یافتن بیش‌ازپیش پلتفرم‌های پیام‌رسان، نقش و تأثیر آن بر طراحی وب و توسعه وب دیگر مورد غفلت قرار نمی‌گیرد.
درنتیجه، طراحی و توسعه رابط کاربری محاوره‌ای تبدیل به موضوع مهمی برای توسعه‌دهندگان در سال 2017 خواهد شد.
اجازه بدهید برایتان چند تا از موارد کاربردی را شرح بدهم که در آن‌ها بات ها توسط توسعه‌دهندگان وب قابل‌استفاده هستند.


رابط‌های کاربری محاوره‌ای روی وب‌سایت‌ها

همگام با جهت‌گیری موجود، وب‌سایت‌ها هم شروع به استفاده از رابط‌های کاربری محاوره‌ای کرده‌اند. اولین وب‌سایت‌هایی که بر اساس دیدگاه «اولویت محاوره» (Conversation first) طراحی‌شده‌اند از مدتی قبل ارائه‌شده‌اند و به نظر مقبولیت روزافزونی یافته‌اند.
همان‌طور که در این مثال مشاهده می‌کنید، آندریان به بازطراحی وب‌سایتش بر اساس دیدگاه "اولویت محاوره" پرداخت.


چت بات های مختص پشتیبانی از مشتریان

کسب‌وکارهای بیشتری به دنبال راه‌هایی برای استفاده از چت بات ها برای پشتیبانی از مشتریان هستند. امیدواریم روزگار تبادل ایمیل با مشتریان به‌زودی به پایان برسد.
به‌جای این وضعیت، چت بات ها دقیقاً درجایی که بیشترین فایده را به همراه دارند استفاده می‌شوند: در داخل محصولتان و دقیقاً روی وب‌سایتتان.بات ها باعث افزایش فروش‌های آنلاین، حل مسائل و مشکلات مشتریان و ارائه کمک در صورت نیاز به آن می‌شوند. این خیلی عالی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟
بات ها مدت‌هاست که از راه‌های متعدد و بسیار جالبی کارهای ساده مختلفی را برعهده‌گرفته‌اند تا در مقام توسعه‌دهنده دیگر نیاز به انجام دادن آن‌ها نباشید. با بهبود فناوری، این بات ها هوشمندتر و پیچیده‌تر می‌شوند و ممکن است طیف وسیعی از قابلیت‌ها را پوشش بدهند.


روبی آن ریلز (Ruby on Rails)

نسخه 5 روبی آن ریلز که در ژوئن 2016 منتشر شد در طول 2017 مقبولیت بسیار بیشتری پیدا کرد.
از سال 2005، ریلز به نظر قادر به تأثیرگذاری حقیقی بر توسعه وب نبود ولی راحتی و تنوع ویژگی‌های ریلز 5 ازجمله توربولینکس 5 (Turbolinks5) و آکشن کیبل (ActionCable) به‌سرعت آن را تبدیل به گزینه مطلوب توسعه‌دهندگان وب کرد.
توربولینکس 5 امکان خلق نرم‌افزارهای تک‌صفحه‌ای به‌صورت مستقیم از (Rails stack) را می‌دهد. نیازی به فریم ورک های جاوا اسکریپت سمت کلاینت نیست.
با ارتقای عملکرد و بهبود انعطاف در ویژگی‌های زیبایی شناسانه، روبی آن ریلز به توسعه‌دهندگان وب امکان تمرکز بیشتر بر ظاهر کلی وب‌سایت را می‌دهد درعین‌حالی که خود فریم ورک به همه شلختگی و بی‌نظمی پشت‌صحنه نظم و ترتیب می‌دهد.


رابط کاربری موشن (Motion UI)

در مقاله سال گذشته ما در مورد بهترین ترندهای سال 2016 در حوزه توسعه وب، ما افزایش مقبولیت رابط‌های کاربری موشن را پیش‌بینی کردیم.
و خوانندگان ما، با آن پیش‌بینی موافق بودند. با 36 درصد موافقت (2382 رأی) اظهار کردند که این مهم‌ترین ترند توسعه برایشان در سال 2016 است.
جدیدترین نسخه رابط کاربری موشن از طریق الگوهای انعطاف‌پذیر CSS و همه انواع کتابخانه‌های جاوا اسکریپت اجرا می‌شود و امکان ادغام سازی بدون ایراد انیمیشن‌ها در وب‌سایت‌ها را می‌دهد. دیگر صفحات وب دوبعدی باتجربه کاربری ناخوشایند را شاهد نخواهیم بود.
توسعه‌دهندگان باید به آن‌ها زندگی بدهند، حرکت را بیشتر بکنند و به‌طورکلی یک وب‌سایت "زنده" ایجاد بکنید که واکنش نشان می‌دهد و بر اساس هریک از کاربران تغییر می‌کند.
به‌طورکلی، من از دیدن جهت‌گیری رابط کاربری موشن در سال 2017 احساس هیجان می‌کنم.


نسل بعدی آنگولار جی اس (Angular JS)

این نسخه بروز شده آنگولار که در سال 2016 منتشر شد، یک فریم ورک جاوا اسکریپت جدیداً بازطراحی شده را معرفی کرد.
آنگولار برحسب انتظارات باید به‌صورت منظم‌تر بروز رسانی و همخوان شود و وعده یک به‌روزرسانی بزرگ در هر شش ماه داده‌شده است. درنتیجه، آنگولار به توسعه‌دهندگان امکان استفاده از قابلیت‌های بی‌پایانش به کمک آخرین فناوری ساخت وب‌سایت را می‌دهد.
به‌واسطه امکان سازگاری با ویدیو، انیمیشن و سایر اسناد غیر استاتیک، آنگولار بیشتر توسط توسعه‌دهندگان اپ استفاده می‌شود.


چیزهای زیادی در آینده روی خواهند داد

مسئله اصلی بهبود UX و UI است وقتی‌که بحث توسعه در سال آتی مطرح است. هر ویژگی جدیدی که وب، تلفن‌های هوشمندمان و حتی تجهیزات الکترونیک خانه‌هایمان را بهتر می‌کند باعث می‌شود که زندگی‌مان راحت‌تر، ساده‌تر و درنهایت بهتر شود.
به‌عنوان توسعه‌دهنده وب، وظیفه‌تان این است که این تغییرات را تا حد امکان آسان، کاربرپسند و کاربردی بکنید. موفق باشید!

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو