shift

هدر If modified since چیست و چه کاری انجام می دهد

هدر If modified since چیست و چه کاری انجام می دهد

عاطفه
دسته: طراحی وبسایت  تگ ها: If modified since header explained , گوگل چگونه تغییرات یک صفحه وب را متوجه می شود , کد وضعیت صفحه وبی که محتوای آن تغییر کرده چیست , if modified since هدر http چیست

 

مطمئن شوید که سرور کاملا از هدر If-Modified-Since پشتیبانی می کند.
راهنمایی از گوگل وب مستر


If-Modified-Since چیست؟

  • هدر If-Modified-Since یک هدر HTTP است که یک درخواست مشروط به سرور می‌فرستد.
  • اگر محتوا تغییرات نداشته باشد سرور تنها با ارائه یک هدر با کد وضعیت 304 پاسخگو می‌باشد.
  • اگر محتوا تغییرات داشته باشد سرور پاسخ به یک درخواست را با ارائه کد وضعیت 200 پاسخ می‌دهد و درخواست منابع / سند را می‌دهد.

 

گوگل بات و If-Modified-Since

اساساً هدر If-Modified-Since به گوگل بات در مورد صفحات وب می‌گوید:

  • این صفحه تغییراتی نداشته و نیاز به دانلود ندارد.
  • این صفحه تغییرات داشته است و نیاز به دانلود دوباره دارد چراکه اطلاعات جدیدی دارد.

یک‌راه توصیف If-Modified-Since این است که تصور کنید که یک پرچم کوچکی روی باکس نامه‌هایتان در بیرون از خانه قرار دارد. اگر پرچم بالا باشد پستچی متوجه می‌شود که شما یک نامه دارید و می‌آید آن را می‌گیرد و اگر پرچم پایین روی باکس باشد پستچی فکر می‌کند که نامه‌ای ندارید.
اگر گوگل بات را یک پستچی و صفحه وب را یک باکس در نظر بگیریم گوگل بات قبل از دسترسی به صفحه‌تان نگاه می‌کند ببیند پرچم بالا هست یا نه.


چرا این موضوع مهم است؟

ازآنجاکه گوگل اسپایدر میلیون‌ها صفحه وب را خزش می‌کند وقتی سایتتان تغییراتی نداشته نیازی نیست تا اسپایدر گوگل منابع و صفحه وبتان را ببیند. برای بسیاری از مردم که سایت‌های بزرگ دارند فرآیند خزش توسط موتور جستجوی گوگل می‌تواند پهنای باند زیادی مصرف کند و هزینه زیادی برای آن‌ها داشته باشد.


مثال

در نظر می‌گیریم که یک سایت در مورد حیوانات خانگی دارید مانند سگ، گربه، لاک‌پشت.
شما فقط صفحات لاک‌پشت را با عکس‌های جدید آپدیت می‌کنید
هر بار زمانی که گوگل بات (خزنده موتور جستجوی گوگل) صفحه‌تان را می‌بیند و بررسی می‌کند، اگر هیچ‌یک از صفحات تغییر نکرده باشد هیچ‌یک از صفحات بارگیری مجدد نمی‌شود؛ اما در این مورد، صفحه لاک‌پشت‌ها تغییراتی دارد (پرچم بالاست)؛ بنابراین وقتی گوگل بات می‌آید و می‌بیند که این صفحه تغییرات دارد به آن دسترسی پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که صفحه لاک‌پشت‌ها آپدیت شده چراکه کد If-Modified-Since به‌روزرسانی شده است. ازآنجایی‌که صفحات دیگر به‌روزرسانی نشده‌اند، هیچ دلیلی برای دریافت یک نسخه کپی از آن‌ها وجود ندارد چراکه یک نسخه فعلی دارد.


وضعیت کد 304

پرچمی که ما در موردش صحبت کردیم واقعاً یک کد وضعیت HTTP سند درخواست شده است. وقتی گوگل بات اولین بار صفحه‌تان را می‌بیند آن با کد با وضعیت 200 روبرو می‌شود به این معنا که صفحه به‌خوبی بارگیری شده است. گوگل بات زمانی که به صفحه‌تان دسترسی پیدا می‌کند و برای زمان‌های آینده که اتفاق جدیدی در سایتتان رخ‌داده است یادداشتی برمی‌دارد. اگر در آخرین بازدید گوگل بات محتوایتان تغییری نکرده باشد گوگل بات با کد وضعیت 304 روبرو می‌شود و محتوا دوباره دانلود نمی‌شود. اگر آن با کد با وضعیت 200 به‌جای کد 304 روبرو شود گوگل بات درخواست منابع / سند آپدیت شده می‌دهد. وضعیت کدها در فایل Log ها لیست می‌شوند و معمولاً در گزارش آمار خودخواهید دید. اگر خزنده موتور جستجوگر گوگل کد وضعیت 304، ببیند متوجه می‌شود که محتوا اخیراً تغییراتی نداشته و نیازی به دسترسی دوباره به آن نیست.


آزمایش

چطور بفهمیم که سرور سایت ما از If-Modified-Since پشتیبانی می‌کند
دو راه وجود دارد:

  • استفاده از ابزار Google guidelines 
  • چک کردن لاگ های کد وضعیت 304

اگر به آمارها و فایل‌های لاگ دسترسی داشته باشید فقط می‌توانید کدهای وضعیت 304 را ببینید اگر کد 304 را در هر لاگ دیدید سرورتان از If-Modified-Since پشتیبانی می‌کند.


مفاهیم کلیدی

ما توصیه می‌کنیم که از وب سروری استفاده کنید که از If-Modified-Since پشتیبانی می‌کند که درنتیجه خزش موتورهای جستجو از پهنای باند کمتری استفاده شود.
 

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو