shift

یک نقشه از سایتتان را در اختیار کاربرانتان بگذارید

یک نقشه از سایتتان را در اختیار کاربرانتان بگذارید

عاطفه
دسته: طراحی وبسایت  تگ ها: نقشه سایت چیست , Offer a site map to your users , چگونه نقشه سایت برای کاربران بسازیم , نقشه سایت قابل استفاده برای کاربران

 

یک صفحه با یک لیست قابل‌خواندن برای کاربران که به صفحات سایت لینک داده‌شده‌اند (گاهی اوقات صفحه ایندکس سایت یا نقشه سایت نامیده می‌شوند) تهیه کنید.
راهنمایی از گوگل وب مستر


نقشه سایت برای کاربران

 • یک نقشه سایت یک صفحه روی وبتان است که به نواحی و محتوای مهم لینک داده می‌شود.
 • نقشه سایت به کاربرانتان کمک می‌کند تا وب سایتتان را کاوش کنند.
 • یک نقشه سایت برای کاربران از نقشه سایت XML ای که برای موتورهای جستجو تهیه می‌کنید متفاوت است.

 

نکاتی برای نقشه سایت مؤثر

نقشه سایت باید یک‌راه مفید برای بازدیدکنندگانتان باشد تا بتوانند به‌سرعت و به‌آسانی اطلاعات موردنیاز خود را در وب سایتتان پیدا کنند. اغلب نقشه سایت‌ها شبیه یک طرح کلی هستند. نقشه سایت مؤثر به‌طورمعمول فقط لینک متنی دارد و نیازی نیست در آن به هر صفحه از سایتتان به آن اشاره‌کنید؛ اما اگر احساس می‌کنید که برای ناوبری سایتتان مفید است می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر وب‌سایت شما کوچک باشد قرار دادن تمام صفحات در نقشه سایت کاری آسان است، اما اگر وب سایتتان ده‌ها یا هزاران صفحه دارد صفحات مهم برای ناوبری را در نقشه سایت قرار دهید. نقشه سایت‌ها برای بازدیدکنندگان ساخته‌شده‌اند اما آن‌ها همچنین به موتورهای جستجو برای پیدا کردن صفحات سایتتان کمک می‌کنند.
گاهی اوقات یک وب مستر ممکن است اشتباه کند که هر صفحه را در نقشه سایت قرار دهد فقط برای اینکه موتورهای جستجو آن را ایندکس کنند.
مطمئن شوید که نقشه سایتتان برای اینکه یک کاربر آن را ببیند واضح است و آن را برای ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو تغییر ندهید. نقشه سایت را برای بازدیدکنندگانتان بسازید.
توجه داشته باشید که من تقریباً به هر صفحه در این وب‌سایت لینک داده‌ام اما به این دلیل که سایت من صدها صفحه ندارد. من تصمیم گرفتم که اکثر صفحات را به این لیست اضافه کنم چراکه مراجعه سریع به این لینک‌ها باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان من چیزی را که می‌خواهند سریع‌تر پیدا کنند.
بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو جز تصمیمات من نیست من فقط به چیزی که فکر می‌کنم این است که نقشه سایت من برای کاربران مفید باشد. همان‌طور که به گشتن در وب‌سایت‌ها می‌پردازید، نقشه سایت‌های آن‌ها را جستجو کنید و ببینید که چطور دیگران نقشه سایت خود را ایجاد می‌کنند.


چگونه می‌توان تعیین کرد که وب‌سایت شما طبق این راهنمایی هست یا نه؟

 • اگر وب‌سایت شما یک نقشه سایت برای بازدیدکنندگان ندارد، از راهنمایی‌های این مقاله پیروی نکرده‌اید. پس:
 • برای اصلاح سایتتان یک نقشه سایت ایجاد کنید.
 • به نقشه سایت خود نگاه کنید و تعیین کنید که آیا آن عیناً یک طرح کلی از سایت شمارا مشخص می‌کند.
 • آیا نقشه سایتتان برای شما مفهومی دارد؟ از دوستان خود بپرسید که آیا برای آن‌ها مفهومی دارد. به وب‌سایت‌های دیگر که نقشه سایت‌های واضح و با مفهوم دارند و اینکه مفید هستند نگاه کنید و ببینید که وب مستران دیگر چطور این کار را انجام داده‌اند. این می‌تواند یک راهنمایی و ایده‌ای برای نقشه سایت شما باشد.
 • صفحات نقشه سایتتان را با استفاده از ابزار Google guidelines بررسی کنید.
 • اگر بیش از صد لینک در نقشه سایتتان وجود دارد، احتمالاً این دستورالعمل را به‌خوبی دنبال نکرده‌اید. آن را اصلاح کنید و صفحات اضافی را پاک‌کنید.

مطمئن شوید که هیچ صفحه‌ای از نقشه سایت شما دارای بیش از 100 لینک در آن نیست. بسیار نامطلوب است که یک نقشه سایت مفید بیش از 100 لینک داشته باشد، مگر اینکه یک شرکت بزرگ یا یک سایت خبری باشید.


نکات کلیدی

 • نقشه سایت شما باید لینک‌های بخش‌های مهم در سراچه‌تان را شامل باشد.
 • بازدیدکنندگان سایت شما باید اطلاعات روی سایت شمارا آسان‌تر به دست بیاورند.
 • اگر تعداد زیادی لینک روی نقشه اصلی سایتتان قرار دارد آن را تقسیم کنید و در صفحه‌های دیگری قرار دهید.


 

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو