shift

فایل htaccess. چیست

فایل htaccess. چیست

عاطفه
دسته: طراحی وبسایت  تگ ها: htaccess , تغییر فایل htaccess , فایل htaccess چیست , Working with your .htaccess file

 

htaccess. یک فایل متنی کوچک وقدرتمند است که بسیاری از جنبه‌های چگونگی نمایش صفحات سایتتان را کنترل می‌کند. ریدایرکت کردن، فشرده‌سازی، آدرس‌ها، کش مرورگر مواردی هستند که با اضافه کردن بعضی کدها به این فایل کوچک می‌تواند انجام شود.
هرچند یک اشتباه کوچک در انجام تغییرات یا بروز رسانی این فایل می‌تواند باعث نتایج هولناکی (شبیه بالا نیامدن سایت) را در پی داشته باشد به همین دلیل در زمان اضافه کردن و ایجاد تغییرات مراقب باشید.
اما نترسید. در این مقاله برای شما شرح می‌دهیم که چطور با خیال راحت تغییرات را در آن انجام دهید و مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از آن فایل دارید.
htaccess. مخفف hypertext access است. این فایل راهی برای انجام تغییرات پیکربندی تنظیمات پیش‌فرض سرور است. این دسترسی به وب مستر اجازه می‌دهد که بسیاری از کارهایی را که ممکن است غیرقابل امکان بداند را انجام بدهد htaccess. به‌وسیله آپاچی و Litespeed استفاده می‌شود. به‌احتمال 90% کسانی که این مقاله را می‌خوانند می‌توانند از این فایل استفاده کنند.


چگونه فایل htaccess. تان را پیدا کنید.

هرکجا که شما فایلی را درهاست خود آپلود کنید (شبیه فایل منیجر)، مکانی است که می‌توانید htaccess. را پیدا کنید. یک نکته مهم این است که فایل htaccess. به‌صورت پیش‌فرض مخفی است. بیشترهاست ها زمانی که اولین بار فایل منیجر را باز می‌کنید همچنین شایان‌ذکر است که می‌تواند فایل htaccess. هم اصلاً وجود نداشته باشد. در تئوری، هر فولدر می‌تواند شامل یک فایل باشد. به‌طورمعمول اگرچه فایل htaccess. در سطح ریشه یا فولدر www می‌باشد؛ اما هرکجا که فایلتان را بگذارید و روی وب نمایش داده می‌شود، جایی است که htaccess. را هم می‌توانید پیدا کنید. اگر نتوانستید فایل را پیدا کنید یا مطمئن نیستید که آن فایل رادارید شما باید با پشتیبان‌هاست خود تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید. اگر هم‌هاست خود را به‌خوبی می‌شناسید باید بدانید که فایل htaccess. کجاست و چطور از آن استفاده کنید. بیشتر کارهایی که با htaccess. می‌توانید انجام دهید به شما کمک می‌کند تا دستورالعمل گوگل وب مستر را بهتر دنبال کنید.


چگونه فایل htaccess. را ویرایش کنید.

این فایل فقط یک فایل متنی است و از هر طریقی که فایل‌های دیگر درهاست خود را ویرایش می‌کنید، فایل htaccess. را نیز می‌توانید ویرایش کنید. البته قبل از اینکه فایل htaccess. را ویرایش کنید یک گام مهم این است که:
همیشه قبل از هر ایجاد هر تغییر یک کپی از فایل htaccess. جاری بگیرید.
جدی می‌گویم. حتماً یک کپی در ابتدا بگیرید و نام آن را htaccess-work یا چیز دیگری بگذارید؛ اما واقعاً نیاز به یک کپی از این فایل دارید. به خاطر بسپارید که تغییر اشتباه در این فایل باعث ایجاد اختلال در سایتتان می‌شود و یا حتی نمایش ندادن سایتتان می‌شود. اگر هم که یک کپی از این فایل دارید دیگر جای نگرانی نیست.


بهترین تمرین برای ویرایش فایل htaccess.

همیشه یک نسخه پشتیبان از فایل htaccess. داشته باشید.
هر زمان که تغییری را روی این فایل انجام دادید آن را ذخیره کنید و سپس به صفحه سایتتان بروید و مرورگر را رفرش کنید و مطمئن شوید که صفحه‌تان به‌درستی نمایش داده می‌شود.
اگر اختلالی ایجاد شد محتوای نسخه پشتیبانتان را کپی کنید و به فایل htaccess. جاری انتقال دهید و دوباره ذخیره کنید تا وب سایتتان مانند قبل کار کند.

نظر خود را بنویسید...
ارسال نظر
لغو